W wyniku skrupulatnej pracy prokuratury i olsztyńskiej policji, sześciu osobom postawiono łącznie 1119 zarzutów związanych z podrabianiem i sprzedażą perfum przez internet. Dochodzenie wykazało, że działalność przestępcza miała miejsce na szeroką skalę, z ponad tysiącem pokrzywdzonych, w tym podmiotów gospodarczych z całej Polski.

Śledztwo rozpoczęło się we wrześniu 2021 roku, kiedy to funkcjonariusze z olsztyńskich jednostek policji specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej zatrzymali pięć osób z grupy handlującej podróbkami przez internet. Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie razem z Wydziałem ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji doprowadziło do ujawnienia szczegółów procederu. Przestępcy zakładali sklepy internetowe, oferując podrobione perfumy, które były prezentowane na profesjonalnych zdjęciach wykonanych przez zawodowego fotografa.

W toku działań policja zlikwidowała magazyn z nielegalnymi towarami, gdzie zabezpieczono ponad 3 tysiące podrobionych perfum. Ustalono, że na rynek miało trafić ponad 5 tysięcy sztuk fałszywych produktów, których wartość oszacowano na blisko 140 tysięcy złotych. Sześć osób, w tym dwie kobiety w wieku 31-34 lata i czterech mężczyzn w wieku 32-55 lat, otrzymało zarzuty obejmujące oszustwa i wprowadzenie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju oraz zabezpieczenie majątkowe na kwotę 43 tysięcy złotych. Część wyłudzonych pieniędzy już została zwrócona poszkodowanym nabywcom fałszywych perfum.

Źródło: https://olsztyn.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024