Wśród licznych obowiązków funkcjonariuszy policji, jednym z kluczowych jest ściganie osób, które próbują ukryć się przed sprawiedliwością za popełnione przestępstwa. W strukturach policji w Olsztynie działa grupa specjalistów, zwanych „poszukiwaczami”, którzy regularnie przeprowadzają operacje pod kryptonimem „poszukiwany”. Ostatnia z nich zakończyła się sukcesem, gdyż zatrzymano dziesięć osób, które próbowały uniknąć odpowiedzialności.

Zespół ds. Identyfikacji i Poszukiwań Osób Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, wspomagany przez funkcjonariuszy z innych wydziałów, regularnie przeprowadza te zadania. Ich głównym celem jest lokalizacja i zatrzymanie osób, które świadomie ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości. Tylko w ciągu jednego dnia akcji, na terenie miasta i okolic, zatrzymano dziesięć takich osób.

Wśród zatrzymanych był 34-letni mężczyzna, który został schwytany przed jednym z miejskich bloków. Sąd wydał za nim list gończy. Podczas sprawdzenia w systemach informatycznych okazało się, że ma on do odbycia karę 1,5 roku pozbawienia wolności za popełnione w przeszłości oszustwo. Kolejne zatrzymanie miało miejsce kilka godzin później, kiedy to funkcjonariusze odnaleźli kobietę poszukiwaną listem gończym w jednym z mieszkań. Kobieta ta będzie musiała spędzić najbliższe 75 dni w zakładzie karnym za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

GRUPA POLICYJNYCH „POSZUKIWACZY”

Grupa „poszukiwaczy” składa się z funkcjonariuszy, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia umożliwiające poszukiwanie osób ukrywających się przed organami ścigania, osób zaginionych, zagrożonych życiem lub zdrowiem. To zespół wyspecjalizowany w prowadzeniu skomplikowanych spraw poszukiwawczych, wymagających rozległych działań terenowych i wnikliwych śledztw.

Służba w Policji to nie tylko praca w terenie, ale także szereg specjalistycznych zadań. Praca „pod przykrywką”, analiza śladów w laboratorium, ciągłe wyprzedzanie przestępców – to codzienność funkcjonariuszy. Policja to również współpraca z lokalną społecznością, dbałość o bezpieczeństwo najmłodszych i najstarszych, wsparcie dla potrzebujących. Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu mogą odwiedzić oficjalną stronę internetową Policji w Olsztynie, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące rekrutacji.

Więcej informacji na temat dołączenia do służby i procesu rekrutacji można znaleźć na stronie: Rekrutacja do Policji.

Źródło: https://olsztyn.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024