Marsz Równości wraca do Olsztyna 4 lipca. Znamy trasę dnia, przemówienia i afterparty
Olsztyn przygotowuje się na kolejne duże wydarzenie w przestrzeni publicznej. 4 lipca ulicami miasta przejdzie VI Olsztyński Marsz Równości - tym razem pod hasłem „Bezpieczeństwo nie może czekać!”. Organizatorki podkreślają, że tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób narażonych na dyskryminację, wykluczenie i przemoc, a program - poza przemarszem - obejmuje także spotkania i elementy integracyjne.
Start przy ratuszu i część oficjalna z tłumaczeniem PJM
Wydarzenie rozpocznie się o 12:00 na placu pod olsztyńskim ratuszem. W tej części zaplanowano stoiska organizacji społecznych i partnerów marszu. Na miejscu będzie można nie tylko poznać inicjatywy działające w regionie, ale też porozmawiać z wolontariuszami oraz kupić tęczowe gadżety, w tym flagi.
O 13:00 przewidziano oficjalne otwarcie i serię przemówień. Zapowiedziano wystąpienia osób, które mają opowiedzieć o różnych doświadczeniach związanych z tegorocznym hasłem. Wśród mówczyń pojawi się m.in. matka, która ma mówić o znaczeniu wspierającego rodzicielstwa bez względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową dzieci, a także kobieta od wielu lat żyjąca w związku jednopłciowym - z perspektywą codziennego funkcjonowania w Polsce i potrzebą równych praw, w tym możliwości zawierania małżeństw.
Organizatorki zwracają też uwagę na dostępność: wszystkie przemówienia będą tłumaczone na polski język migowy, aby w wydarzeniu mogły w pełni uczestniczyć również osoby Głuche.
„Bezpieczeństwo nie może czekać!” - co oznacza hasło marszu
W ocenie organizatorek bezpieczeństwo, o którym mowa w haśle VI edycji, ma wymiar szerszy niż ochrona przed przemocą fizyczną. Chodzi także o zdrowie psychiczne, relacje społeczne i gwarancje prawne.
Mówimy o bezpieczeństwie jako czymś znacznie szerszym niż brak przemocy fizycznej. To także możliwość życia bez strachu przed odrzuceniem, upokorzeniem czy brakiem wsparcia ze strony instytucji. Każda osoba powinna mieć realną przestrzeń do życia w godności
Agata Szerszeniewicz, Olsztyński Marsz Równości
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, prezydent Olsztyna Robert Szewczyk oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Przemarsz przez miasto i wydarzenia po zakończeniu
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy wyruszą w przemarsz ulicami Olsztyna. Marsz poprowadzą Crystal Bright i Lilith De Mon - jak zapowiedziano, obie pojawią się później także podczas wieczornej części wydarzeń.
Plan dnia przewiduje kilka kolejnych punktów, już po przejściu przez miasto:
- 12:00 - rozpoczęcie na placu pod olsztyńskim ratuszem, stoiska organizacji i partnerów
- 13:00 - oficjalne otwarcie i przemówienia (z tłumaczeniem na polski język migowy)
- po przemówieniach - przemarsz ulicami Olsztyna prowadzony przez Crystal Bright i Lilith De Mon
- po marszu - spotkanie w Cafe Szczęście, ul. Pieniężnego 5
- 19:00 - oficjalne afterparty w Kot Art Bar
Po przemarszu zaplanowano czas na rozmowy i odpoczynek w Cafe Szczęście przy ul. Pieniężnego 5. Kulminacją dnia ma być oficjalne afterparty, które wystartuje o 19:00 w Kot Art Bar.
Organizatorki podkreślają, że marsz ma być nie tylko wydarzeniem w przestrzeni miejskiej, ale też okazją do budowania relacji i lokalnej wspólnoty.
Marsz to moment spotkania ludzi, którzy chcą świata opartego na równości i wzajemnym szacunku. To przestrzeń, w której różnorodność nie dzieli, lecz buduje wspólnotę
Magdalena Zuba
VI Olsztyński Marsz Równości, zgodnie z zapowiedziami organizatorek, ma połączyć część obywatelską i symboliczną z działaniami integracyjnymi - wszystko pod wspólnym hasłem, że bezpieczeństwo osób doświadczających wykluczenia i przemocy nie powinno być odkładane na później.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!